Studium przypadku i wizyta w firmie AMB Technic – Marek Bernaciak

Strona główna/Budowanie Zespołu, Rozwój Biznesu, Zarządzanie Strategiczne/Studium przypadku i wizyta w firmie AMB Technic – Marek Bernaciak

Pan Marek Bernaciak, uczestnicząc w Akademii Biznesu Piotra Michalaka, doprowadził do uporządkowania firmy (w szczególności działu serwisowego) oraz wprowadził firmę na kolejny etap strategicznego i organizacyjnego rozwoju. Pan Marek nie wdrożył jeszcze WSZYSTKICH rozwiązań, które przekazujemy w Akademii…

Rozpoczęliśmy już nabór do 8. edycji Akademii – dzisiaj możesz rozpocząć najbardziej zaawansowany program rozwoju firm w Polsce, z gwarancją podwojenia zysków ze sprzedaży, albo zwrot pieniędzy.

Zapisy zamykamy 28 lutego. Aby się nie spóźnić i uniknąć rozczarowania – zachęcamy przystąpić do Akademii teraz. Oto, jak…

About the Author:

Od 2005 roku prowadzi przedsiębiorców do lepszej jakości życia. Pomaga podwoić dochody i podwoić liczbę godzin wolnego czasu poprzez organizację firmy i innowacje w modelu biznesowym. Założyciel Akademii Biznesu Piotra Michalaka. Przeczytaj więcej o historii Piotra.

4 komentarze

  1. Kamil 18 marca 2017 w 17:21 - Odpowiedz

    Trzeba stale inwestować – jak nie ma inwestycji to nie ma zysku. Niestety czasami opuszczenie jakiegoś członka zespołu = nagły brak odpowiednich kompetencji. Nie można oczywiście samemu wiedzieć wszystkiego, jednak warto wiedzieć jak najszybciej się uczyć jak to tylko możliwe.

    Partnerstwo to bardzo ważna sprawa, w korporacjach też odchodzi się od “złego” zarządzania. Jeżeli jest partnerstwo to jest współpraca i wszyscy jesteśmy zadowoleni. Trzymam kciuki za dalszy rozwój 🙂

  2. Marcin 22 lutego 2017 w 23:51 - Odpowiedz

    Ciekawe nagranie i miło widzieć jak polska firma dobrze prosperuje.
    No i to może być właśnie problem że Pana Marka nie ma na czym zagiąć.
    Jest za “mądry”, za “dobry”.
    Skoro nie ma go czy też firmy na czym zagiąć to w czym jest problem ?
    Albo nie ma problemu i wtedy nie ma o czym gadać, można firmie jedynie delikatnie pomagać się rozwijać
    Albo jest duży problem, bo coś jest nie tak a nie wiadomo co.
    Stawiałbym na to drugie.
    Dałbym ludziom młodym i prężnym (może komuś w rodzinie) “lejce”, ale samemu bym nie rezygnował z kontroli i obserwacji jakie mają pomysły i jak wdrażają co jest także uczące, bo od kogo ma się szef niby uczyć ?
    Jest za wysoko.
    Trzeba zejść ze stołka może.

    • Piotr Michalak 23 lutego 2017 w 13:16 - Odpowiedz

      Problemem jest wybór niszy / małego rynku specjalistycznego i chęć dalszej koncentracji na tym rynku. Problem taki dotyka wielu przedsiębiorców, mnie również. Np. szkolę przedsiębiorców, nie chce mi się na dzień dzisiejszy szkolić np. korporacji. Jest to świadome samoograniczenie. Rozwiązanie np. wejście na rynki zagraniczne / otwarcie nowych biznesów na innych rynkach / dalsze szlifowanie i optymalizowanie tego, co jest / szukanie ukrytych tzw. źródłowych konfliktów i dalej idącej tzw. oferty nie do odrzucenia.

  3. Łukasz Szymański 22 lutego 2017 w 08:36 - Odpowiedz

    Bardzo fajna prezentacja – nie chodzi o tekst o garażu, ale o samym właścicielu. Z inżyniera do przedsiębiorcy – mega!!!!

Zostaw komentarz