Zwykle jesteś optymistą. To dobrze! Ale doświadczenie TYSIĘCY przedsiębiorców pokazuje, że warto mieć Plan B…
Konkretnie pytam: Co się stanie, kiedy z powodu np. błędu, zmiany w przepisach lub sytuacji na rynku Twoja firma straci płynność finansową? Jak wówczas poradzisz sobie z zobowiązaniami?
Prowadząc firmę, ZAWSZE ponosisz ryzyko. To jest wpisane w zawód szefa. Najważniejsze, aby ryzykiem zarządzać i odpowiednio je ograniczać.
Jednym ze sposobów jest prowadzenie firmy w formie spółki lub holdingu. Wówczas odpowiedzialność osobista jest ograniczona. Jednak to wcale nie oznacza całkowitego braku odpowiedzialności!
W ostatnim wideo nie przedstawiłem naszego pierwszego eksperta. Jest nim Bartosz Drzewiecki, radca prawny i właściciel kancelarii prawnej.
Przygotowałem dla Ciebie nagranie wideo, z którego dowiesz się, kiedy zarząd spółki odpowiada swoim majątkiem za długi firmy? I co zrobić, aby tę odpowiedzialność ograniczyć?
Do upadku wystarczy naprawdę niewiele, np. przeinwestowanie, zatrudnienie nieodpowiednich ludzi lub błąd podatkowy. Niekiedy jedna tego typu decyzja może sprawić, że firma zbankrutuje. Dobrze jest wtedy nie być tą firmą – czyli nie prowadzić jej w formie dzialalności gospodarczej.
Wyłącznie od Ciebie zależy, czy w takiej sytuacji długi firmy przejdą na Ciebie i Twoją rodzinę, czy będziesz mógł spać spokojnie, wolny od długów.
Zobacz, co na temat odpowiedzialności majątkowej za długi spółki z o.o. ma do powiedzenia radca prawny Bartosz Drzewiecki. Zobacz darmowe nagranie wideo:
Kolejne informacje na temat spółek z o.o. już wkrótce. Tymczasem zapraszam Cię do komentowania nagrania. Szczególnie jestem ciekaw jakie jeszcze masz pytania odnośnie spółek. Zbieram te wszystkie pytania, więc napisz koniecznie.
Ładnie bardzo, że Pan broni szefów spółek i Pan im udziela porad. Mam pytanie z drugiej strony. Co możemy zrobić, kiedy pracodawca (Sp.z o.o.) przez 8 miesięcy obiecywał, że jeszcze tylko ten miesiąc i już ureguluje wszystkie zaległości. Obietnice trwały przez 8 miesięcy. Wszyscy złożyliśmy wypowiedzenia. Komornik okleił wszystko, każde biurko. Firma nie ma nic, żadnego majątku. Nie idzie odzyskać czegokolwiek. Może przez prokuraturę. Co nam Pan poradzi?
Niestety z takimi przypadkami też mam w rodzinie do czynienia. Gdyby było proste rozwiązanie. Prokuratura nie odzyskuje dla nikogo pieniędzy. Pozostaje pozywać do sądu, sąd pracy itd. W podanym przypadku może być pozamiatane i ja bym się skupił na przyszłości – na zarobieniu pieniędzy – a nie na przeszłości i walce o coś, co być może już zatonęło.
Czyli to jednak nie jest takie proste
Witam!
Bardzo dziękuję za to nagranie. Rozwiało mi sporo niejasności o tym temacie. Im więcej słucham o spółce z o.o. tym większy mam bałagan w głowie. Czy są jakieś instytucje, które pomagają przekształcić krok po kroku spółkę cywilną na spółkę z o.o.? Zaczynam się szczerze mówiąc bać tego przedsięwzięcia. Boję się, że utonę w papierach zamiast zajmować się główną działalnością i koncentrować na klientach.
Pozdrawiam
Michał Jąkalski
Wiedza w wideo jest dla mnie znana i dlatego może sugeruję inny temat do rozważenia w następnych nagraniach. Mianowicie dotyczy stwierdzenia, że prowadząc spzoo nie płacisz zus. Nie jestem tego taki pewny, czy to zgodne z prawem, bo jeżeli jesteś wspólnikiem spółki i i jednocześnie jesteś w zarządzie, bo zajmujesz się czynną działalnością operacyjną, to może należy to sformalizować, czyli podpisać umowę o pracę lub kontrakt menadźerski z własną spółką – a to wiąże się obowiązkiem odprowadzania składek zus. Jak z tym jest? Jak najlepiej wypłacać sobie zyski, czy też pensję ze swojej spółki i jednocześnie oddawać rządowi jak najmniej?
Witam
Panie Piotrze, być może pytanie będzie błahe, ale chciałbym się zapytać, czy jeśli założyłbym jednoosobową spółkę z o.o. to czy byłbym ubezpieczony w NFZ; jakie składki musiałbym odprowadzać oraz ile wynosiłby podatek?
Pozdrawiam
Sprawy są chyba dość oczywiste co do odpowiedzialności przedsiębiorców oraz prowadzenia księgowego spółki zoo. Pełna księgowość nie jest barierą czy 5 stów miesięcznie więcej na księgowość. Natomiast to, co wg mnie może być barierą przed założeniem spółki i to co może budzić wątpliwości (do rozwiania) to dość zawiła procedura przy zamykaniu spółki z długami i bez, syndyk, sądy i wszystkie koszty okołozamknięciowe, które przy zwykłej działalności praktycznie nie istnieją.
Drugi problem to ominięcie podwójnego opodatkowania. Wiem że są na to sposoby, ale to może być skutecznym hamulcem dla przedsiębiorców.
Apropos, Piotr. Dopiero co rozwodziłeś się nt załatwienia żonie zasiłku macierzyńskiego, zgodnie z prawem a jednak uznałeś to za niemoralne. Teraz nagle promujesz spółkę z oo “bez zus”. Ciekawe połączenie.
Jeżeli nie mamy kilku współników, to na sp z oo nie oszczędziemy nic na zusie. Bo… Koszty utrzymania spółki nam wyją tyle co płacenie składki.
Przecież znaczna część zusu wraca do nas w postaci odliczenia podatkowego (sam prowadząc dwie działalności odliczam podwójną zdrowotną) a oprócz tego życie w spółce z oo bez zusu to skazanie siebie i rodzinę na … brak pomocy medycznej. Czyż nie tak?
Dziękuję za informację. Przynajmniej odpowiedzialność zarządu stała się dla mnie jasna. Czyli dopóki wspólnicy będą w zarządzie to mogą odpowiadać za sytuację w spółce swoim własnym majątkiem. W jakiej formie jako członek zarządu można zgłosić sprawę niewypłacalności i gdzie?
Dodatkowo mam pytanie w jakiej formie można zasilić spółkę dodatkowym kapitałem aby móc dalej prowadzić działalność? I raczej nie chodzi mi o podwyższenie kapitału zakładowego.
Osobiście jestem zainteresowany przypadkiem dwóch wspólników zakładających spółkę z o.o., obydwaj są w zarządzie (tylko oni), obydwaj pracują na pełnych etatach dopóki spółka nie stanie na nogi. Jakie comiesięczne koszty muszą ponosić – ZUS, podatki jako osoby powołane do zarządu?.Spółka początkowo wszelkie zyski przeznaczać ma na rozwój.
Pozdrawiam.
Jaka jest funkcja i obowiązki prokurenta w spółce z o.o.? czy prokurentem może być jeden ze wspólników?
Piotrze, dziękuję za to nagranie. Pozdrawiam.
Czy można wskazać różnice (jeśli są) między odpowiedzialnością zarządu w spółce z o.o. a w spółce S.A. ?
Witam Panowie,
powiedzcie coś o połączeniu społki zoo ze sp k oraz o fundacji, jako formie prowadzenia działałalności
Pozdrawiam