Rozmowa z miliarderem cz. 2 i 3

Strona główna/Pieniądze/Rozmowa z miliarderem cz. 2 i 3
 • Rozmowa z miliarderem cz. 2 i 3

Rozmowa z miliarderem cz. 2 i 3

Krzysztof Jędrzejewski odpowiada na pytania Piotra Michalaka: Jak odnaleźć swoją misję? Czy masz jeszcze ochotę wstawać rano – i po co? Czy jest sens zakładać spółkę ze wspólnikami? Jak dostać pracę na poziomie członka zarządu, dyrektora, prezesa? Jak wygląda proces rekrutacyjny na takie stanowisko? Jakie znaczenie ma współpraca z innymi ludźmi? Co jest ważne przy budowie zespołu? I wiele innych. Czas: 26 minut.

Część trzecia:

Jeśli chcesz poznać osobiście Krzysztofa Jędrzejewskiego oraz pozostałych prelegentów, zapraszam do zapisu na seminarium na tej stronie.

By |25 stycznia 2013|Categories: Pieniądze|22 komentarze

About the Author:

Od 2005 roku prowadzi przedsiębiorców do lepszej jakości życia. Pomaga podwoić dochody i podwoić liczbę godzin wolnego czasu poprzez organizację firmy i innowacje w modelu biznesowym. Założyciel Akademii Biznesu Piotra Michalaka. Przeczytaj więcej o historii Piotra.

22 komentarze

 1. Kamil 31 stycznia 2015 w 20:57 - Odpowiedz

  Mam taką refleksję, że nawet będąc fryzjerką, mechanikiem, czy pracownikiem linii produkcyjnej, o ile mamy tylko styczność z ludźmi – możemy przecież dawać im, poprzez swoją osobę – będąc w stanie Łaski, tj. przyjmując p. Jezusa w Eucharystii, będąc człowiekiem modlitwy – namiastkę obecności Boga (1 Kor, 3 (16) : “[6] Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?”) Jesteśmy stworzeni przez Niego na Jego obraz i podobieństwo, a jeśli trwamy w łączności z Nim, potrafimy Jego mocą być dobrymi, pomocnymi, pogodnymi i pokornymi. Nie mówię tu, żeby być tzw. “myszką kościelną”, ale by zapraszać Boga do naszej codzienności i starać się Jego Miłością obdarowywać innych.

  Zdarzyło mi się kiedyś, gdy odchodziłem z pracy, że niespodziewanie podarowano mi piękny kwiat i kartkę, [o treści] na którą nigdy bym nie zasłużył. To był dla mnie taki moment, w którym dostrzegłem, że bycie uczciwym, prcowitym, pomocnym, pogodnym… to ma znaczenie nie tylko dla naszego spokoju sumienia, ale potrafi innych ludzi poruszyć. I nie robiąc tego celowo, tylko dlatego, że chcesz być wierny Bogu, masz siłę rażenia “duchowej atomówki”. I to jest piękne !

  Bardzo żałuję, że nie znalazłem dotąd czasu, by podziękować moim współpracownikom i w tym miejscu apeluję do wszystkich – doceniajcie ludzi, z którymi pracujecie. Choćby Wam grali na nerwach i niekiedy Was deprymowali – wszyscy jesteśmy dziećmi bożymi i mamy niełtwą misję miłowania się wzajemnie. Gdy odchodzisz z pracy (jak ja – z własnej woli, czy nawet będąc zwolnionym), pomyśl ile dobra otrzymałeś od tych osób, z którymi spędziłeś jakąś część swojego życia, ile wspólnie przeżyłeś radości, smutku, rozczarowań i momentów pocieszenia… to wszystko jest Twoją historią – zatrzymaj się i podziękuj zanim pójdziesz dalej.

  I szefa także powinniśmy miłować. Choćby był najgorszy – można mu współczuć, ale nie pozwólmy, by wrosła w nas nienawiść, zazdrość, gorycz. Nie ma człowieka, któremu nie umielibyśmy sprawić radości ! Dostrzegając czyjeś problemy, wysłuchując, a niekiedy zwracając uwagę w nie-raniący sposób. Sztuka życia, a jednocześnie misja… Nie musisz recytwać Pisma Świętego, by ludzie poznali Boga. Naśladuj Jezusa, Świętych i pełnij wolę Boga a i wtedy gdy ktoś Cię zapyta – powiedz mu, że to nie Ty, tylko Twój Bóg Ci tak wskazał, albo że czujesz, że to sprawia Jemu radość, więc to czynisz. Nie jest to łatwe i sam dopiero się tego uczę, ale sądzę, że inaczej wszystko co robimy, choćbyśmy stawiali szklane domy, jest niczym.

  1 Kor, 13 (1-7):
  [1] Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
  a miłości bym nie miał,
  stałbym się jak miedź brzęcząca
  albo cymbał brzmiący.
  [2] Gdybym też miał dar prorokowania
  i znał wszystkie tajemnice,
  i posiadał wszelką wiedzę,
  i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
  a miłości bym nie miał,
  byłbym niczym.
  [3] I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
  a ciało wystawił na spalenie,
  lecz miłości bym nie miał,
  nic bym nie zyskał.
  [4] Miłość cierpliwa jest,
  łaskawa jest.
  Miłość nie zazdrości,
  nie szuka poklasku,
  nie unosi się pychą;
  [5] nie dopuszcza się bezwstydu,
  nie szuka swego,
  nie unosi się gniewem,
  nie pamięta złego;
  [6] nie cieszy się z niesprawiedliwości,
  lecz współweseli się z prawdą.
  [7] Wszystko znosi,
  wszystkiemu wierzy,
  we wszystkim pokłada nadzieję,
  wszystko przetrzyma.

  I kolejna refleksja – nie bójcie się chodzić po wodzie, ale nie próbujcie tego robić bez wezwania Pana Jezusa. Ja obecnie jestem na etapie wyskoczenia z łodzi, ale zamiast uchwycić się Mistrza, kurczowo złapałem za burtę. To żałosne, modlę się, abym miał większą wiarę.

  POKÓJ I DOBRO (jak mawiają Franciszkanie) – OGNIEM I MIECZEM [Słowa Bożego] (odpowiadają Karmelici).

  Pozdrawiam,
  Kamil

 2. Robert 9 października 2013 w 14:27 - Odpowiedz

  Bardzo dobry wywiad – szczere odpowiedzi – aż do “bólu”.
  Ciekawostką jest dla mnie fakt, że Pan Krzysztof sam mówi: “nie miałem takiego celu , żeby robić to co robię, chciałem prowadzić firmę ogrodniczą” – stał się miliarderem w efekcie prawidłowych reakcji na to, co w danym momencie go spotykało. Prawidłowych, czyli w zgodzie ze swoimi wartościami.
  Wydaje się, że wartości osobiste tego Pana równoważą jego bogactwo, bo jak wiadomo “pycha jest początkiem upadku” – dobry wzór do naśladowania dla innych milionerów.

 3. Jed 4 lipca 2013 w 14:50 - Odpowiedz

  Jesli to nie tajemnica to jakiego jestes Piotr wyznania? Bo podkreslone zostalo w wywiadzie (chyba w 1 cz) ze jestescie z Krzysztofem innego wyznania.
  super wywiad i proste rady z doswiadczenia. gratulacje.

  • Piotr Michalak 4 lipca 2013 w 18:40 - Odpowiedz

   Jestem katolikiem, Krzysztof jest protestantem. Jestem jednak otwarty na współpracę z protestantami, bo widzę wyraźnie działanie Ducha Św. w ich Kościele, co dla mnie jest świadectwem jedności wszystkich chrześcijan.

   • Jed 1 sierpnia 2013 w 13:15 - Odpowiedz

    ok, stawiałem odwrotnie 🙂 dzięki za wyjaśnienie. ja też jestem katolikiem ale protestantów praktycznie nie znam ani osobiście ani nie wnikam w ich wyznanie. Ale np. filmy “Próba ogniowa” czy “Spotkanie” faktycznie pokazują ich duchowość w ciekawym świetle. pozdrawiam

 4. Marek 11 lutego 2013 w 19:20 - Odpowiedz

  Sporo czasu upłynęło, od czasu kiedy otrzymałem ten wywiad i od tego czasu codziennie mi towarzyszy. Myślę o treści, o autorze, o jego głębokiej wierze w to, co jest istotne w życiu prywatnym i zawodowym. Spokój, dobroć, rzeczowość i ogromny ładunek człowieczeństwa to, to co czyni, że autor, Pan Krzysztof, jest moim mentorem. Gdyby nie żal tracić go z oczu to, powinno umieścić się pana Krzysztofa w Sevres, pod Paryżem, jako WZORZEC PRZEDSIĘBIORCY I CZŁOWIECZĘŚTWA.

  Marek

 5. Jarosław 30 stycznia 2013 w 23:00 - Odpowiedz

  Witam
  piękny wywiad tylko pogratulować , ja jednak mam propozycje
  PIOTRZE bądź tak doby znajdz trochę czasu przyjedz na śląsk i porozmawiaj z pracownikami firm należących do grupy Kopex-u, wtedy okaże się czy pan Krzysztof jak wspomina w wywiadze zachowuje się zgodnie z prawem BOŻYM również w stosunku do podwładnych, gwarantuję ciekawy temat i możliwość porównania informacji.

  pozdrawiam
  Jarek

  • Piotr Michalak 1 lutego 2013 w 10:15 - Odpowiedz

   Krzysztof nie zarządza osobiście tą firmą, zatrudnia ludzi, jestem pewny też, że nie jest Bogiem i nie stoi na każdym z pejczem kontrolując, jak zachowuje się wobec swoich podwładnych.

   Rozwój duchowy nauczył mnie troszkę pokory, a pokora z kolei nauczyła, aby nie wysnuwać szybkich i pochopnych faktów. Nie wiem jak wygląda sytuacja od środka, nie wiem czy zarzuty są słuszne i na ile, nie wiem kto naprawdę zawinił itd.

   Nie ma ludzi bez grzechu, a obwinianie głównego udziałowca za to, co robi jeden czy kilku z jego 6000 pracowników to trochę przesada.

  • Mariusz 3 lutego 2013 w 21:02 - Odpowiedz

   Dobrze byłoby napisać, coś więc. Konkretnie jaki jest zarzut. Może jakiś przykład.
   Bo bez tego, to może być opinia jakiegoś pracownika-malkontenta, do tego uważającego, że należy mus się większa pensja – tylko nikt mu nie chce zapłacić (w tej ani pewnie innej firmie). Ale nie zastanawia się dlaczego, albo doszedł już do wniosku, że to spisek kapitalistów  . Takich wiecznie niezadowolonych przykładów nie brakuje. Więc proszę o konkret.

 6. Józef 30 stycznia 2013 w 17:02 - Odpowiedz

  Zastawiam się nad wiarygodnoscią przekazu. Siedzi dwóch facetów na kanapie i smęci. Brak w tym poweru. Mało profesjonalny obraz i dźwięk.
  Nie chcę Wam dokuczyć, ale coś mi tu nie gra…

 7. Adam 30 stycznia 2013 w 12:03 - Odpowiedz

  Witam
  Z dużym zainteresowanie wysłuchałem wywiadu.
  Dla mnie, który rozpoczynał działanie w biznesie ponad 20 lat temu wiele rzeczy, których Panowie poruszają to “technologia” budowy fundamentu własnej firmy.Ja w dużej mierze działałem intuicyjnie i przez to nie uniknąłem wpadek i zawirowań. Brak wiedzy biznesowej często odbija się czkawką i niejednokrotnie bardzo boli. Dopiero niedawno zrozumiałem istotę i zależność elementów tworzenia firmy tj. wizja-koncepcja-strategia-procedury. Obecnie zastanawiam się czy stać mnie jeszcze na rozpoczęcie jeszcze raz.
  Wniosek jaki mi sie nasuwa to taki, że powinno sie edukować dzieci i młodzież już w szkole n/t podstaw przedsiębiorczości, znaczenia i rozróżniania wartości majątku i przepływów finansowych.

 8. Karol 29 stycznia 2013 w 23:09 - Odpowiedz

  Dziękuję i życzę powodzenia obu Panom.

 9. Marcin Jankowski 29 stycznia 2013 w 13:43 - Odpowiedz

  Świetne wideo !
  Piotrze mam do Ciebie pytanie i prosiłbym o krótką opinię.

  W rozmowie z K.Jędrzejewskim poruszałeś temat budowania zespołu, zatrudniania pracowników.
  Wiem, że nie masz doświadczenia jak gość wywiadu, bo Twoja firma zawsze liczyła jedynie kilka osób, ale na pewno posiadasz swoje zdanie w tej kwestii.
  Czy Twoim zdaniem warto szukać pracowników do własnego zespołu spośród swoich znajomych, przyjaciół, rodziny ?
  Wszak to jedni z najbardziej zaufanych ludzi, o podobnych wartościach, którzy mogą posiadać odpowiednie kompetencje.

  Pytam ponieważ spotkałem się gdzieś ze stwierdzeniem, żeby NIGDY NIE ZATRUDNIAĆ ZNAJOMYCH. Co Ty o tym myślisz ?

  • Piotr Michalak 1 lutego 2013 w 11:25 - Odpowiedz

   Tak, właśnie mój przyjaciel Paweł Królak mocno propaguje opinię, aby nie zatrudniać znajomych. Moim zdaniem trudno kogoś, kto ma takie przekonanie, do tego przekonać — wiele osób po prostu będzie musiało nauczyć się na swojej skórze 🙂 Ale i tak polecam jego artykuł: http://mensis.pl/

 10. Tomasz 29 stycznia 2013 w 00:59 - Odpowiedz

  Rewelacja – otwartość, komunikacja, odpowiedzialność, to droga na rozwoju osobistego. Tak , tak to prawda…to się sprawdza. W wielu przypadkach musimy podjąć działania które napawały nas strachem, jeśli to sie przezwycięży, do wielu spraw podejdziemy spokojniej i odniesiemy większy sukces. To natomiast przełoży się na nasze zadowolenie i zarazimy tym innych np: współpracowników.

 11. bodziopl 28 stycznia 2013 w 10:15 - Odpowiedz

  do cz.2 time:0,40″: Misja to proste, “schody”; to jej realizacja, od pewnego czasu w chwilach skupienia, w modlitwie; zadaję sobie pytanie: “szto mnie diełat’ “, i zawsze słyszę (jak sądzę) tę samą odpowiedź !, no ale bez szczegółów ?

 12. Marek Sawicki 27 stycznia 2013 w 14:37 - Odpowiedz

  Świetny materiał.
  Na czasie dla mnie, gdyż przygotowuje się do rekrutacji w swoich projektach.
  Cieszę się, że Bóg stawia na mojej drodze osoby takie jak Wy, które kierują się tak wspaniałymi wartościami. Pozdrawiam Was gorąco z Ełku.

 13. DARIUSZ 26 stycznia 2013 w 22:02 - Odpowiedz

  Często nie spotyka się wywiadu gdzie rozmówca i prowadzący są tak opanowani, zgodni w
  kwestiach zadawanych pytań i otrzymywanych odpowiedzi.Bardzo podobały mi się tematy pytań , niesamowity spokój , szczerość i odwaga odpowiedzi . Mnie interesuje np.jakie autorytety , autorzy książek , postacie świata polityki , mediów, literatury , sztuki są wzorcami lub ,,mentorami ” dla Krzysztofa Jędrzejewskiego.
  Cała rozmowa skłania do wielu refleksji nad własnym życiem , bardzo dziękuję za przekazanie tego wywiadu .Piotrze brawo świetna praca !

 14. Basia 26 stycznia 2013 w 20:45 - Odpowiedz

  Pan Krzysztof jest cudowny. Jego stoicki spokój i wyważone wypowiedzi na temat dochodzenia do wolności finansowej pomogły mi odkryć kierunek własnego rozwoju. Dziękuję za wartościowe wskazówki. Składam życzenia zdrowia i szczęśliwego życia zgodnego z marzeniami i takie same życzenia składam Tobie Piotrze. Twoja troska o to, byśmy uzmysławiali sobie własne potrzeby jest bardzo budująca. Pozdrawiam serdecznie:)

 15. George 26 stycznia 2013 w 20:42 - Odpowiedz

  Bardzo pouczające informacje przedstawił pan Krzysztof Jędrzejewski.
  Strategia firmy i jej model funkcjonowania oraz elastycznosc w głównej mierze jest zależne od ryzyka jakie często podejmuje. Ryzyko rzutuje na model zatrudnienia pracowników. Jasne jest, że lepiej zatrudnic 100 pracowników, którzy przyniosą 100% zysku firmie, niż samemu w 100% go wygenerowac.
  I tutaj należy wykazac się swoistym majstersztykiem, bo dla pracodawcy miesiąc jest cholernie krótki, a dla pracownika cholernie długi.
  Jesli chodzi o swiatopogląd Pan Krzysztof reprezentuje tutaj bardzo wygodnicki punkt widzenia, który powierza zbyt dużo opatrznosci boskiej. Bardzo nie lubię ograniczeń intelektualno-swiatopogladowych. Nie neguję istnienia Istoty boskiej, ale nie przypisywał bym Jej tak wszechstronnych kompetencji. To tutaj na ziemi zrosnięte są korzenie dobra i zła i tutaj musimy w końcu dokonac gruntownego wyboru: czy mamy wybrac droge mądrosci, sprawiedliwosci i dobra, czy byc zwolennikiem kłamstwa i zła. Ten wybór jest bardzo istotny, gdyż później praktycznie nie jest się w stanie go zmienic. Jak narazie poruszam się jak większosc ludzi na granicy: skrajem nieba i skrajem piekła.

 16. Barbara 26 stycznia 2013 w 14:02 - Odpowiedz

  Bardzo dziękuję!!!
  Znalazłam tu dużo ważnych informacji na temat zakładania i prowadzenia własnej działalności.

  pozdrawiam
  z Bogiem

  Barbara

 17. Gregory 26 stycznia 2013 w 12:06 - Odpowiedz

  Bardzo zrównoważone rady.Szczególnie podoba mi się spokój,opanowanie Krzysztofa.
  Można zauważyć,że da się pogodzić bycie bogatym z byciem wartościowym człowiekiem,pomagającym też innym.Korzeniem wszystkiego -żyć zgodnie ze swoją misją-to jest to !Interesują mnie jakieś proste pomysły na biznes,jak sprawdzić co jest moją misją ,powołaniem ?
  Dziękuję za bardzo wartościowy materiał.

Zostaw komentarz