Typy temperamentu – jak je wykorzystać by lepiej dogadywać się z innymi?

Strona główna/Rozwój osobisty/Typy temperamentu – jak je wykorzystać by lepiej dogadywać się z innymi?
  • typy temperamentu: flegmatyk, melancholik, sangwinik, choleryk

Typy temperamentu

Tydzień temu na szkoleniu “Nowy Styl Zarabiania” Paweł Królak podzielił się z nami swoim odkryciem odnośnie tego jakie są typy temperamentu wg. Hipokratesa-Galena, na bazie których Florence Littauer opisała swoją typologię w książkach z serii „Osobowość Plus”.

Wszyscy o tych typach słyszeliśmy. Co niby jest w tym odkrywczego?

Otóż znamy je jedynie ze słyszenia i po łebkach. A warto wejść w nie głębiej, aby nauczyć się:

1) Zatrudniać pracowników idealnie dobranych do stanowiska,
2) Współżyć z ludźmi w pracy i w domu, z klientami i ze znajomymi,
3) Nie oceniać i nie osądzać pochopnie innych ludzi,
4) Zauważyć swoje mocne i słabe strony, świadomie pracować na sobą,
5) Lepiej dogadywać się z małżonkiem i dziećmi.

Chcę się z Tobą podzielić tymi typami, aby święta Bożego Narodzenia w tym roku były dla Ciebie wyjątkowo udane, przeżyte w zgodzie i harmonii – czego niniejszym serdecznie Ci życzę!

Energiczny Choleryk

– to urodzony szef: władczy, nie może usiedzieć w miejscu, musi działać, ale jest porywczy, niewyrozumiały i niecierpliwy. Podporządkowuje sobie innych, łatwo się denerwuje. Mówi z siłą, dobitnie, dynamicznie. Symbol: ogień.

Perfekcyjny Melancholik

– to idealista: uczuciowy, wrażliwy, dokładny, poważny. Jego wzloty są najwyższe, a dołki najniższe. Ma głębokie wnętrze. Niestety skłonny do depresji, nadmiernie wymagający, narzekający. Mówi z głębokości serca i myśli. Symbol: ziemia.

Towarzyski Sangwinik

– to dusza towarzystwa: wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy. Ale przy tym niezorganizowany i zapominalski. Jest charyzmatyczny i łatwo przekonuje innych używając swego czaru. Mówi szybko, żywo, śmieje się. Symbol: powietrze.

Spokojny Flegmatyk

– to ambasador pokoju: jest powolny, zrównoważony, najbardziej elastyczny. Unika konfliktów za wszelką cenę. Nie spieszy się, obserwuje otoczenie. Niestety odkłada sprawy na później, tworzy bałagan. Mówi powoli, delikatnie, łagodnie. Symbol: woda.

Teraz jedynie prześlizgnęliśmy się po powierzchni, aby dać przedsmak co się kryje za tymi typami. Musisz jednak wiedzieć, że każdy człowiek może łączyć w sobie 2, a nawet 3 typy. Mogą one być zrównoważone 50/50, albo jeden z nich może dominować. Przykładowo, ja jestem cholerykiem i melancholikiem, z niewielką przewagą tego pierwszego. A moja żona łączy w sobie aż trzy typy, choć dominuje flegmatyk.

Co ciekawe, małżeństwa najczęściej łączą się przeciwieństwami, i to zupełnie nieświadomie. Cholerycy poślubiają flegmatyków, a potem cholerycznie wkurzają się na swoich partnerów, którzy w odpowiedzi chowają się do swojej flegmatycznej skorupki. Wszystko z powodu niezrozumienia silnych i słabych stron partnera, z powodu niezrozumienia czyjejś odmienności, która wynika inherentnie z typu osobowości.

Flegmatyk jednak daje cholerykowi oazę spokoju, podczas gdy choleryk wnosi do związku siłę i pewność. Sangwinicy z kolei najczęściej poślubiają melancholików – którzy w przeciwieństwie do nich nie są towarzyscy i nie lubią wychodzić na imprezy. A jednak dają im poczucie głębi w życiu, podczas gdy sangwinik imponuje melancholikowi charyzmą i pewnością siebie w towarzystwie.

Co podwójnie ciekawe, każdy z tych typów został nawet opisany pod kątem stylu, w jakim uprawia miłość małżeńską, na którym to polu też zachodzi wiele nieporozumień. Porywczy ogień i spokojna woda nie zawsze łączą się ze sobą, podobnie jak rozbawione, frywolne „powietrze” (sangwinik) i głęboka, poważna „ziemia” (melancholik). Trzeba zrozumieć się nawzajem.

Z kolei jeśli idzie o przyjaciół, to raczej najczęściej łączymy się z typami podobnymi do nas! Przykładowo, dla melancholika najlepsi będą inni melancholicy, bo uzna ich za równie głębokich i wewnętrznie rozwiniętych, co on sam. Dla choleryka natomiast znajomy flegmatyk jest zbyt „miętolący” i powolny, a dla flegmatyka choleryk zbyt porywczy i agresywny. Sangwinik oczywiście najlepiej będzie się czuł w towarzystwie innych radosnych sangwiników, a głębia melancholika będzie dla niego zbyt poważna i smutna.

Aby zrozumieć te typy głębiej, trzeba wiedzieć na co są zorientowane. Otóż dwa z nich są bardziej ekstrawertyczne, wydatkujące energię na zewnątrz siebie: cholerycy i sangwinicy. Dwa typy są introwertyczne, skierowane do wewnątrz: flegmatycy i melancholicy. Nie znaczy to, że są oni mniej towarzyscy – należy rozumieć to tak, że melancholik będzie miał mniej przyjaźni (za to głębszych), podczas gdy sangwinik pozyska sobie setki radosnych znajomości.

Druga skala podziału, to orientacja na pracę lub zabawę. Typy obowiązkowe, zorientowane na pracę, na zadania, to melancholicy i cholerycy. Natomiast typy zorientowane na zabawę, odpoczynek, relacje międzyludzkie, to sangwinicy i flegmatycy.

Jednocześnie tak samo wygląda podział na typy stabilne i niestabilne. Melancholicy i cholerycy są osobami mniej stabilnymi, o większych wahaniach niż sangwinicy i flegmatycy.

Spójrzmy jak te typy podejmują decyzje. Choleryk decyduje szybko (na już!), sangwinik impulsywnie (ma zachcianki), melancholik ostrożnie (podejmuje najlepszy wybór) a flegmatyk powoli (niespiesznie, bezpiecznie). Widzimy tu nas samych, a także naszych różnych klientów, na których denerwowaliśmy się być może za ich tryb podejmowania decyzji.

Choleryk dominuje i marzy o osiągnięciach, a sangwinik świeci i marzy o byciu gwiazdą środowiska. Melancholik marzy o tym, co będzie w długim terminie, a flegmatykowi marzy się bezpieczeństwo i spokój.

Gesty melancholika są kontrolowane i zachowawcze, flegmatyka delikatne i spokojne, sangwinika przyjazne i radosne, a choleryka bezpośrednie i stanowcze.

Flegmatyk jest systematyczny, melancholik zorganizowany, choleryk praktyczny, a sangwinik chaotyczny.

W jaki sposób poszczególne typy budują swoją energię?

Flegmatyk poprzez ucieczkę (np. moja żona wychodzi na spacer z domu), melancholik poprzez samotność (np. wieczór spędzony z książką), sangwinik poprzez interakcję (np. wyjście do znajomych), a choleryk poprzez konkurencję (np. porywające wyzwania).

Jak natomiast wygląda ich mowa? Melancholik ma stonowane emocje i wzbudza zaufanie swoim intelektem. Flegmatyk nawiązuje spokojną, łagodną, serdeczną konwersację. Sangwinik będzie gadatliwy i podekscytowany. Choleryk jest z kolei stanowczy i rozkazujący.

Choleryka napędza siła woli. Jego siłą jest pewność.
Sangwinika napędzają uczucia. Jego siłą jest zabawa.
Melancholika napędza intelekt. Jego siła to bycie rzeczowym.
Flegmatyka napędza zaufanie. Jego siłą jest bycie przyjaznym.

Flegmatyk ma największe wyzwania z tym, aby być silnym – jak choleryk, jego przeciwieństwo. Melancholik będzie się zmagał z byciem zabawnym – jak sangwinik. Sangwinik z kolei nie będzie rzeczowy jak melancholik. Choleryk jest najmniej przyjazny, w przeciwieństwie do flegmatyka.

Co dalej? To dopiero wierzchołek góry lodowej. Warto zrobić sobie test na stronie http://www.logos.warszawa.pl/test/  — już rozwiązując go zobaczysz jakie są Twoje mocne i słabe strony. Przekaż ten test rodzinie, przyjaciołom i pracownikom.

Obowiązkowo też trzeba przeczytać tę książkę: http://www.tolle.pl/pozycja/osobowosc-plus?pp=963  (jest też dostępna w wersji audiobook oraz w odmianach „dla rodziców”, „dla małżeństw” itd. – polecam).

Życzę Ci z okazji nadchodzących świąt, aby Bóg urodził się w Twoim sercu, aby rozbudziła się w Tobie miłość do innych ludzi, niezależnie od ich typu osobowości.

 

By |19 grudnia 2012|Categories: Rozwój osobisty|8 komentarzy

About the Author:

Od 2005 roku prowadzi przedsiębiorców do lepszej jakości życia. Pomaga podwoić dochody i podwoić liczbę godzin wolnego czasu poprzez organizację firmy i innowacje w modelu biznesowym. Założyciel Akademii Biznesu Piotra Michalaka. Przeczytaj więcej o historii Piotra.

8 komentarzy

  1. Paula 11 listopada 2018 w 05:20 - Odpowiedz

    Bardzo dziękuję za podanie tylu wartościowych informacji w pigułce. Takiego podsumowania szukałam:) Tworzymy z mężem książkowe małżeństwo przeciwieństw choleryczki/sangwinika z flegmatykiem/melancholikiem i choć nie jest łatwo to udaje się od 15 lat. Trzeba tylko nauczyć się mówić odpowiednim dla danej osobowości językiem miłości i dostrzegać potrzeby (zgoła inne niż moje) drugiej strony. Dzieci także mamy skrajnie różne dlatego cały czas uczę się i rozwijam aby nasz dom był przyjazny dla każdego rodzaju osobowości.
    Pozdrawiam

  2. Grzes 16 października 2018 w 07:15 - Odpowiedz

    Również z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jeśli chodzi o związek to jestem w szczęśliwym związku z pół choleryczka, a ja jestem 100% cholerykiem i myślę, że inny tym osobowości po pierwsze nie dotrzymalby mi kroku, a po drugie obrażalby się całe życie za moją szczerość i nie baczenie na emocje innych. Miałem w swoim życiu okres że mieszkałem z kolegą flegmatykiem i to było nie do zniesienia. Jego powolny i leniwy tryb życia, strach przed podejmowanie decyzji, pozwalanie sobie wchodzić na głowę było nie do przelkniecia dla mnie 😀 Ogólnie ja jako choleryk nie mam jakiejś większej potrzeby posiadania kolegow, nawiązuje relacje wtedy kiedy mam jakiś cel i relacja ta przyda mi się w jego realizacji, wewnętrznie jestem niezależny i samodzielny. Pracuje na stanowisku kierowniczym i teoria osobowości jest przydatnym narzędziem do przydziela zadań odpowiednim typom charakteru 🙂

    Pozdrawiam

  3. […] Krótkie wyjaśnienie jakie są typy temperamentu i czym się różnią […]

  4. Magda 16 września 2017 w 12:42 - Odpowiedz

    zagadzam sie wszystko dod mnie pasuje. melancholika to aj 😀

  5. Kasia 11 lipca 2017 w 00:36 - Odpowiedz

    A ja sie zgadzam z treścią – jestem choleryczką – mąż flegmatykiem – tworzymy idealne małżeństwo 😉 od 2003 roku. Pozdrawiam

  6. Paweł 1 kwietnia 2017 w 21:00 - Odpowiedz

    „Co ciekawe, małżeństwa najczęściej łączą się przeciwieństwami, i to zupełnie nieświadomie.”- To tylko pan jest w takiej grupie społecznej gdzie ta prawidłowość się sprawdza, albo też w tej książce została ujęta sytuacja gdzie ludzie dobierają się na podstawie przeciwieństw, (co jest oczywistą bzdurą, – bowiem nawet obecne badania psychologiczne mówią, że ludzie dobierają się na podstawie podobieństw gdyż to one rodzą zadowolenie(każdy podręcznik akademicki o tym trąbi)). Ja osobiście nie znam mężczyzny flegmatycznego, który podjąłby się życia z kobietą choleryczną (właściwie to ta grupa między sobą wymienia, że taka kobieta byłaby przykrą koniecznością nie wiem może chodzi tu o dzisiejsze pokolenie).

    „Flegmatyk jednak daje cholerykowi oazę spokoju, podczas gdy choleryk wnosi do związku siłę i pewność.” Bzdura choleryk wnosi jedynie autokratyczność i dyktaturę coś na wzór stalinizmu w związku radzieckim.

    • Piotr Michalak 3 kwietnia 2017 w 14:29 - Odpowiedz

      Mamy zupełnie różne doświadczenia, a i takie małżeństwa, jak wymienione, znam niejedno; i choleryk wnosi, co powiedziałem, jak i to, co Pan powiedział. Bo każdy temperament ma swoje + i -. Pan podkreśla w swojej wypowiedzi cienie osobowości.

  7. Daniel 7 marca 2016 w 20:41 - Odpowiedz

    Ale sobie Pan pochlebia z tym “najpopularniejszym w Polsce trenerem biznesu”

Zostaw komentarz