Porada 5. odnośnie zarządzania za dużymi projektami

Strona główna/Rozwój osobisty, Szkolenia, Zarządzanie Projektami/Porada 5. odnośnie zarządzania za dużymi projektami

Dziękuję serdecznie za to, że czytasz moje porady i (mam nadzieję) wdrażasz wybrane z nich w swojej firmie.

Dziękuję też ogromnie, że już 100 osób skorzystało z mojego Wielkiego Pakietu Szkoleń na próbę na 7 dni za 7 zł i z 50% zniżką na kolejne miesiące.

Do tych osób też wysyłam tego maila, aby mogły skorzystać z poniższej (ostatniej już) porady.

Czy wiesz, że… oryginalnie Wielki Pakiet Szkoleń miał być produktem fizycznym, kolekcjonerskim wydaniem z okazji 10 lecia mojej działalności?

To było dwa lata temu…

Dziś już nie możemy świętować dekady działalności i nie mamy pretekstu do wydania takiego zestawu 😉

Oryginalny projekt wymagał stworzenia opisów setek nagrań, w sumie kilkudziesięciu godzin materiału. Uporządkowania ich w elegancki sposób w logicznej strukturze katalogów. Stworzenia menu dla płyt DVD. Konwersji niekompatybilnych dziesiątek nagrań na format DVD. Wykluczenia licznych potencjalnych błędów. Zebrania materiałów towrzyszących szkoleniom w jedną całość, przejrzenia ich i uporządkowania. Zaprojektowania opakowań. Rozmieszczenia tego wszystkiego na płytach DVD i w książkach drukowanych w zgrabny sposób. Dogadania produkcji z drukarniami, negocjacji kosztu i terminów.

Następnie konieczne było zablokowanie ok. 100 tys. zł na uruchomienie produkcji pakietów składających się z tak znacznej liczby płyt i książek. Następnie kontrola jakości – choćby wyrywkowa. Ustanowienie logistyki, znalezienie miejsca na magazyn, zatrudnienie ludzi, zapewnienie im materiałów i miejsca na pakowanie. Itd.

Zrobił się z tego tak niewygodny projekt, i tak się dłużył, że w końcu, gdy jedna z moich project managerek ciężko zachorowała – postanowiłem go “skillować”.

Zamiast robić jeden ogromny produkt (wielkie pudło płyt DVD i audio CD) za circa 10 tysięcy zł, postanowiłem wydać go w formie wygodniejszej w dzisiejszych czasach niż płyty: w formie dostępu za 197 zł miesięcznie do wszystkiego, uwalniane stopniowo w takim tempie, aby można było uczestniczyć w procesie i postępować krok za krokiem przez rozwój swojej firmy. Dostępne z dowolnego komputera, telefonu czy tabletu, po zalogowaniu do eleganckiej platformy.

Opublikowanie tego wszystkiego na platformie, z opóźnieniami uwalniania nagrań, rozłożone na procesy, z ćwiczeniami, to i tak spory projekt. Ale już do podźwignięcia. Wszystko jest gotowe.

Nauczyłem się, że czasem mamy wielkie wizje i chcemy tworzyć monumentalne projekty. A jednak trzeba mierzyć siły na zamiary, nie dmuchać swojego EGO, zmniejszyć wizję do czegoś realnego dla Zespołu na TEN moment, tu i teraz.

Nauczyłem się też, że ważnym aspektem w priorytyzacji projektów jest zadanie sobie pytań:

  1. Gdzie jest najniżej wiszący owoc?
  2. Jak możemy tym zarządzić, aby zajęło to najmniej czasu i środków?
  3. Z czego możemy zrezygnować, dostarczając jednocześnie taką samą wartość?
  4. Jak możemy to zrobić najprościej, najszybciej i najmniejszym nakładem sił?

Bardzo często bowiem robimy rzeczy ponad nasze siły, robimy za wiele rzeczy na raz, robimy rzeczy klientom totalnie niepotrzebne i marnotrawimy zasoby, a dodatkowo pakujemy się osobiście we wszystkie decyzje i działania operacyjne, a potem dziwimy, dlaczego nie mamy czasu.

To wszystko przez nasze EGO, które myśli, że może wszystko na raz – i domaga się wielkości, a zapominamy, że jesteśmy tylko (i aż) ludźmi.

To już ostatnia lekcja w tej serii.

Życzę Ci, abyście stosowali te 4 pytania w swojej firmie (możesz je sobie zapisać i udostępnić pracownikom oraz znajomym).

Tymczasem przypominam, że już za parę godzin, dziś o 22:00, kończy się 50% promocja na mój Wielki Pakiet Szkoleń z dodaktową opcją by przetestować go przez 7 dni za 7 zł.

Zapraszam serdecznie.

About the Author:

Od 2005 roku prowadzi przedsiębiorców do lepszej jakości życia. Pomaga podwoić dochody i podwoić liczbę godzin wolnego czasu poprzez organizację firmy i innowacje w modelu biznesowym. Założyciel Akademii Biznesu Piotra Michalaka. Przeczytaj więcej o historii Piotra.

1 komenarz

  1. Gosia 2 lipca 2018 w 13:07 - Odpowiedz

    Wspaniała rada. Czuję, że teraz mogę lepiej zarządać

Zostaw komentarz